تاریخچه خالکوبی از گذشته تاکنون

تاریخچه خالکوبی از گذشته تاکنون

 

 خدمات تتو | دکتر تاتو : تاریخچه خالکوبی از گذشته تاکنون قدمتی هزار ساله دارد و در هر قبیله و هر دوره ای با شکل و شمایل خاصی وجود داشته است.در این هنر معمولا نقش های زیبایی بر روی بدن از طریق دستگاه ها و رنگ های بخصوصی بر روی قسمت های مختلفی از بدن زده می شود.یکی از هنرهای رایجی که امروزه در بیشتر کشورها انجام می شود تاتو کردن است.  اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که پیدایش این هنر مربوط به چه سالی است و در کدام یک از فرهنگ ها این هنر محبوبیت زیادی داشت.

تاریخچه پیدایش تتو

تاریخچه تاتو بر اساس مستندات تاریخی قدمتی چند هزار ساله دارد. این هنر قبل از تاریخ در کشورهایی نظیر فرانیه، پرتغال و اسکاندیناوی وجود داشته است. وقتی پیکر یخ زده ی مردی در کوه های آلپ ۱۹۹۱ پیدا شد نشان می داد که بر روی بدن او حدود ۶۱ نقش خالکوبی وجود داشت طبق براوردها پیکر فرد مربوط به ۵۳۰۰ سال قبل بود که نشان دهنده ی اثبات فیزیکی این هندر ماندگار بود.

در مصر باستان رواج خالکوبی بسیار زیاد است و در واقع بخشی از فرهنگ آن ها محسوب می شود. علاوه بر کشور مصر در کشور هندوستان تاتو کردن بخشی از فرهنگ محسوب می شد و برای درمان و مراسمات مذهبی هم مورد استفاده قراد می گرفت. خالکوبی روشی برای التیام دردهای روده بود که در بین مصر باستان رواج بسیاری داشت.

شاید در فرهنگ ایرانیان خالکوبی نمادی از سرکشی، خودخواهی و هویت است. این هنر در برهه ای از زمان ها مورد تایید و برخی دیگر قبیح شناخته شده است.

تاریخچه خالکوبی از گذشته تاکنون در بین مردم

تاریخچه خالکوبی به زمانی برمیگردد که افراد شروع به نقاشی کردن بر روی در و دیوار غارها می کردند و همین نقاشی کردن بر دیوارها جرقه ی پیدایش تاتو بود چون از همان دوران به فکر نقاشی بر روی بدن خود افتادند. از انجا که تاریخ دقیقی برای پیدایش تاتو وجود ندارد پس می توان گفت با نشانه هایی که از مومیایی های عهد باستان وجود داشته می توان به وجود ان در سال های بسیار قبلتر هم اطمینان حاصل کرد.

همانطور که گفته شد مرد یخی به نام اوتزی رکورد قدیمی ترین تاتو را در حال حاضر دارد که تاریخی به قدمی ۳۲۵۰ سال قبل از میلاد مسیح دارد که چیزی فراتر از تصورات می باشد.

البته در کشورهای مختلفی از جمله امریکا یک فرد مومیایی شده یافت شد که طرح هایی شبیه سبیل بر روی بدن او دیده می شود که محققان این اشکال را شیوه های رایج ان دوره دانستند و وجود تاتو را رد کردند.
اما در این بین تنها تاتویی که نقش انتزاعی داشت و شکل یک حیوان شاخدار بود مربوط به یک مومیایی پنج هزار ساله مصری مصری می باشد‌.

برخی از محققان وجود تاتو در بین یونانیان و چینیان باستان را هم تایید کر ه اند.

بر اساس عقیده ی برخی از افراد زنان در گذشته بیشتر عمل تاتو را انجام می دادند و دلیل این عقیده را کجود طرح زیبا و جدابی است که حدود ۲۵۰۰ سال پیش بر روی بدن یک شاهدخت سیبریابی دیده شده است.

تاریخچه خالکوبی در دوره های مختلف

شاید پیدایش و تاریخچه خالکوبی به دوران باستان برسد اما در هر فرهنگی به نوعی از تاتو استفاده شده است. در مصر بایتان زرن تاتو جنبه درمانی داشت. در فلیپین به عنوان نشانی برای دستاورد محسوب می شد و شخصی که خواص جادویی داشت زده می شد.
شناسایی مجرمان و برده ها از طریق زدن طرح تاتو مشخصی در بین یونان و روم باستان رایج بود.

اما نابودی و از بین رفتن این هنر زمانی قلم خورد که رشد مسیحیت در اروپا و امپراتوری روم پدیدار شد و در این برهه از زمان تاتو را یک نقش وحشیانه می پنداشتند و همین موضوع هم سبب شد تا رفته رفته زدن این هنر به امری قبیح و زشت تبدیل شود و رفته رفته از بین برود.

شکل گیری دوباره تاتو و رشد آن

از انجا که تاریخچه خالکوبی اتفاقات زیادی را پشت سر گذرانده است و سال های زیادی طول کشید تا تابو این هنر شکسته شود و دوباره از نو رشد کند. در طی دوران رنسانس وقتی تجارت بین المللی رنگ و بویی تازه به خود گرفت دهنیت های مرتبط با تاتو هم با این رشد کم کم از بین رفت. زمان زیادی گذشت تا ذهنیت جدیدی در این خصوص شکل بگیرد و افراد دوباره نقش های زیبای تاتو را بر روی بدن خود بزنند.

از سر گرفتن دوباره تاتو ابتدا توسط جهانگردهایی بود که از افراد بومی که تاتو داشتند بازدید کردند و همچنین دریانوردانی که به افراد کلاس پایین شهرت داشتند دوباره ترویج پیدا کرد و در اروپا روز به روز پیشرفته تر شد تا اینکه افراد زیادی کم کم به این هنر روی اوردند و مقبولیت اجتماعی خود را دوباره حفظ کرد.

خالکوبی و دستگاه های انجام این عمل

تاریخچه خالکوبی به کمک دستگاه و شیوه های دستی از زمانی که افراد تصمیم به زدن نقشی بر روی بدن خود گرفتند پدیدار شد. در گذشته افراد از ساقه گیاهان و جوهر و رنگ های طبیعی که از گیاهان می گرفتند اقدام به تزریق رنگ به زیر پوست می کردند و بیشتر اشکال هندسی و طرح های بسیار ابتدایی را خالکوبی می کردند. اما در سال ۱۸۹۱سامویل نوریلی اولین ماشین تاتو را اختراع کرد.

کم کم تایلند که کشور مهد خالکوبی شناخته می شود و حتی در مدارس خود رشته های اموزش تخصصی تاتو را دارد کم کم تاتو را به عنوان یک محافظ در برابر خطرات فیزیکی می پندارند. که خرافات و باورهای عجیبی که در این کشور وجود دارد سبب شد که خالکوبی ارزش زیادی در این کشور داشته باشد.

امروزه در سراسر کشورهای جهان تکنیک تاتو یک تکنیک رایج تبدیل شده است و انواع طرح های زیبا را با رنگ های استاندارد و دستگاه های پیشرفته بر روی بدن خالکوبی می کنند.

آکادمی های که این نقش های زیبا را بر روی بدن می زنند کاملا تخصصی و اموزش دیده هستند و با توجه به مدرن بودن و استاندارد بودن دستگاه ها، عوارض این کار را به حداقل رسانده اند. در آکادمی دکتر تاتو شما می توانید آموزش تاتو صورت و بدن را دریافت کنید. همچنین می توانید بر روی بدن خود انواع طرح های پر طرفدار را به صورت تخصصی بزنید.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

گریگ جیمز تتو

گریگ جیمز تتو آرتیست   گریگ جیمز یکی از تاتو آرتیست های معروف و محبوب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Buttonتماس با دکتر تاتو