نماد پیکان یا تیر در تتو

نماد پیکان یا تیر در تتو

طرح ها و نقوش فراوانی به وسیله ی تاتو بر روی پوست افراد طراحی می‌شوند. نماد پیکان یا تیر در تتو ، مفهوم و معانی خاص خود را دارا میباشند.

واژه ی انگلیسی تاتو(tatto)، به معنی خالکوبی و وارد کردن ضربه می باشد. این واژه از زبان انگلیسی وام گرفته و به زبان فارسی وارد شده است. تاتو به معنی ایجاد و طراحی نقش دائمی با ماندگاری بالا بر روی بدن فرد می باشد.

نمادهای باستانی مانند سیمرغ، تیر،کمان، سپر، اژدها، پرنده، شیر و… بسیار پر طرفدار می باشند. تاتو عملی جهانی می باشد و در سراسر دنیا طرفداران خاص خود را دارد. طرح های تاتو در هر منطقه و کشوری، به نسبت آداب و رسوم و فرهنگ و عقاید مردم آن کشور، متفاوت می باشند.

تاریخچه ی تتو و نماد پیکان یا تیر

با توجه به اهمیت شکار در زندگی افراد و قبایل قدیمی، مردم به منظور گرامیداشت ابزار شکار؛ نماد پیکان یا تیر، تیر و کمان، پرندگان و حیوانات دیگر را بر روی بدن خالکوبی می کردند. بر اساس بررسی ها و یافته های تاریخی، قدمت تاتو به حدود 5500 سال پیش مربوط میباشد. قدیمی ترین اثر خالکوبی مربوط به جسد کشف شده در رشته کوه های آلپ می باشد.

قدمت خالکوبی و تاتو در ایران به دوره ی هخامنشیان و حتی قبل از آن مربوط می باشد. تندیس ها و نقوش دوره ی هخامنشیان حاوی افراد دارای نقش و طرح خالکوبی می باشد.

خالکوبی ابتدا در زنان به منظور جلب توجه و ایجاد زیبایی انجام می‌شد. در برخی موارد، به منظور افزایش مهر و محبت همسر، ایجاد خوشبختی، محافظت در برابر چشم حسود و بخیل و ایجاد سحر و جادو، طرح ها و نقوش خاصی بر روی صورت و اعضای بدن حکاکی می کردند. در برخی کشورها و قبایل، خالکوبی به عنوان یک سنت دیرینه و به صورت رسم شناخته می‌شود.

مردم بومی کشور ژاپن، قبایل آفریقایی، قبایل پولینزی، مردم کشور زلاندنو و برخی قبایل در تایوان، علاقه خاصی به خالکوبی و انجام تاتو نشان می‌دهند. در گذشته، نقش تاتو را به وسیله ی سوزن بر روی پوست صورت و اعضای بدن حک می کردند. پس از خروج خون، مقداری رنگ تهیه شده از سرمه، جوهر، خاکستر یا شیره ی گیاهان را بر روی محل زخم شده قرار می دادند.

پوست با جذب رنگ، تغییر کرده و نقش خالکوبی نمایان می شد. ابتدا به دلیل نبود وسایل و تجهیزات مناسب انجام عمل تاتو، افراد درد و عفونت های بسیاری را متحمل می شدند. امروزه با استفاده از دستگاه های متفاوت و استرلیزه و حرکت سوزن، سریع و راحت تر انجام می‌گیرد. در نتیجه نقش دقیق و فاقد عفونت ایجاد می‌شود.

مفهوم نماد پیکان یا تیر در خالکوبی

نمادها و سمبل ها در زندگی انسان ها جایگاه ویژه ای دارند. نماد پیکان یا تیر، تداعی کننده ی محبوبیت شکار و علاقه به ابزار شکاری نزد پیشینیان می باشد. اهمیت شکار جانوران به منظور فراهم نمودن غذا و شرکت در جنگ ها به منظور حفظ قلمرو و آب و خاک، در گذشته امر بسیار مهمی محسوب می‌شد.

به همین دلیل بومیان آفریقایی، سامورایی ها و قبایل زیادی، طرح های تیر و کمان، نیزه، پیکان و… روی اعضای بدن خود خالکوبی می کردند. با گذر زمان این نمادها محبوبیت خود را از دست نداده اند و امروزه نیز طرفداران خاص خود را دارند. ابزار جنگی و شکاری، ابتدا بسیار ساده و به شکل پیکان، فلش، تیر، ناوک و کمان طراحی می شدند. امروزه با پیشرفت ابزارهای تاتو و ساخت دستگاه های مگنتی و روتاری، طرح های ظریف، دقیق، متفاوت و با جزئیات نوآورانه ایجاد می نمایند.

انتخاب طرح تتو

انتخاب طرح تاتو باید با دقت انجام شود، زیرا این طرح یک عمر بر بدن فرد ماندگار خواهد بود و به سختی از بین خواهد رفت. خالکوبی تیر، پیکان و تیر و کمان معانی مختلفی دارد.نماد جنگ، راهنما، هدف، مسیر، شکست ناپذیری و مقاومت می باشد. پیکان و تیر در همه ی فرهنگ ها و نزد تمام اقوام از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

پیکان ها سمبل جنگ، آرزو، رویا، اهداف و تلاش می باشند. خالکوبی پیکان و تیر ابتدا توسط بومیان آمریکا طراحی و حک شده است. امروزه با ترکیب طرح پیکان با ایده های نوآورانه، طرح های جذاب پسرانه و دخترانه ارائه می دهند. تیرها و پیکان های شکسته، پیکان کوچک، پیکان پر دار، پیکان الماس دار، پیکان فلش دار و… از انواع طرح های پیکان می باشند که در ادامه به بررسی انواع آنها می پردازیم.

انواع طرح های نماد پیکان در تتو

• تیر تنها و ساده، نماد مقاومت و شکست ناپذیری در برابر آسیب ها می باشد.

• پیکان جهت نما یا قطب نما، نماد جهت و سمت و سو می باشد. این نماد نشان دهنده ی زندگی نو و فصلی جدید در زندگی فرد می باشد.

• پیکان یا تیر به سمت چپ، نماد نوآوری و ساختار شکنی می باشد. اغلب تیرها به سمت راست طراحی می‌شوند و تیر به سمت چپ، نشان دهنده ی تفاوت و تغییر می باشد.

• پیکان به سمت پایین، نماد آرامش و صلح و صبوری می باشد. در فرهنگ مردم هند، این فلش نماد صلح می باشد. تیر به سمت زمین، نشان دهنده ی اتمام جنگ و درگیری می باشد.

• پیکان تزیین شده با الماس، نماد شکست ناپذیری، مقاومت، نوآوری و شجاعت می باشد. با توجه به مقاومت الماس، می توان پیکان الماس دار را به عنوان قوی ترین پیکان تعبیر نمود.

• پیکان دارای پر، نماد صلح، آرامش، پیروزی، آزادی و رهایی می باشد. این طرح اغلب مخصوص دختران می باشد.

• پیکان شکسته و نصف شده، نماد صلح، اتمام جنگ و اعمال صحیح می باشد.

• دو تیر مخالف جهت، نماد خشونت، تندروی و جنگ می باشند. مجاورت دو عدد پیکان نشان دهنده ی جدل و درگیری می باشد.

تعبیر نماد پیکان و تیر چیست

تفسیر و تعبیر کلی پیکان و تیر به چند مورد مختلف تقسیم می‌شود. تیر و پیکان از قدیم الایام نماد مقاومت، سرسختی و پیروزی در جنگ بوده است. گاهی اوقات این سمبل نشان دهنده ی مسیر دستیابی به گنج و دفینه های با ارزش می باشد.

پیکان و تیر در برخی موارد به معنی بی پایان، ابدی و بی انتها می باشند. طرح پیکان، تیر و نیزه را اغلب بر روی ساعد، ساق پا و روی انگشتان دست تاتو می نمایند تا زیبایی بصری مناسبی ایجاد نماید. به منظور کسب اطلاعات بیشتر و دسترسی به خدمات تاتو بدن، می توان به سایت کلینیک دکتر تاتو مراجعه نمود.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

انجام تتو پزشکی

انجام تتو پزشکی انجام تتو پزشکی یکی از انواع تاتوهای رایج در بین افراد است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Buttonتماس با دکتر تاتو